روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر چطوریه؟ روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر چه تفاوتی با روش سایر داوطلبین داره؟

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

 

در این مقاله با روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا میشیم که میتونه در انتخاب روش مطالعه شخصیتون خیلی کمک کننده باشه.به امید رسیدن به درصد 3رقمی درس فیزیک!

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

احسان ابراهیمی:رتبه 11 منطقه 2

با وجود اینکه رشتم تجربی بود به درس فیزیک علاقه زیادی داشتم،چون که؛

الف) در درس فیزیک امکان لمس وقایع وجود داره؛ مخصوصاً در مبحث‌ حرکت و دینامیک.

ب)امکان حل سؤال با روش های ابداعی و خلاقانه وجود داره.

مواردی که باعث شده در درس فیزیک قوی بشم این بود که:

1-فیزیک رو مفهومی یاد میگرفتم و صرفا فرمول حفظ نمیکردم.

2-منابع مطالعاتی استاندارد داشتم. با توجه به اینکه کتاب درسی فیزیک تغییرات چندانی نداشته، تست‌های کنکور این درس بسیار زیاده و من فقط با تست کنکور این درس رو کار میکردم!

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

آرش میرزایی: دانشجوی داروسازی دانشگاه همدان
قبل از کلاس فیزیک بایستی پیشخوانی داشته باشین. سر کلاس باید خوب گوش بدین و درس رو یاد بگیرین و همون روز، تاکید میکنم حتما حتما همون روز، مبحثی که سر کلاس تدریس شده رو از روی جزوه بخونین و مثال هاش رو حل کنین.

بعد از مطالعه جزوه و درسنامه کتاب کمک درسی، بایستی سراغ کتاب درسی فیزیک برین و همه مثال های کتاب درسی و تمرینات حل شده و حل نشده کتاب درسی رو بخونین و حل کنین. همیشه چند تا از تست های کنکور سراسری ، مخصوصا در رشته تجربی، عینا از مثال ها و تمرینات و نکات متن کتاب درسی طرح میشه و فقط اعداد تغییر می کنن!

پس متن کتاب درسی و مثال ها و تمریناتش خیلی مهم هستنن. اگه کتاب کمک درسی ای دارین که کتاب درسی رو کاملا پوشش میده، میتونین درسنامه همون کتاب کمک درسی رو بخونین. اما حتما بعدش باید تمرینات و مثال های تشریحی کتاب درسی رو حل کنین و یاد بگیرین.

اگه رشته تجربی هستین حداقل ۱۲%، و اگه رشته ریاضی هستین حداقل ۲۰% از کل ساعت مطالعه هفتگی رو برای فیزیک کنار بذارین.

در روش مطالعه فیزیک برای کنکور تجربی و ریاضی، فقط یاد گرفتن نکته ها و قضیه ها و فرمول ها کافی نیست؛ بلکه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن، اون ها رو حفظ کنین. چون سر جلسه آزمون و کنکور، نه کتاب داریم و نه جزوه. پس اول مفاهیم و قضیه ها و نکته ها و فرمول ها رو باید یاد بگیرین و بعد فرمول ها رو حفظ کنین و در فواصل منظم مرورشون کنین که یادتون بمونه.

لازم نیست فرمول های متفرقه رو از کتاب های کمک آموزشی حفظ کنین و خودتون رو سردرگم کنین. به جای این کار بیایید روش درست استفاده از فرمول های اصلی رو یاد بگیرین و بعد با تمرین کردن زیاد روی فرمول های اصلی مسلط بشین.

به عنوان یک روش مطالعه فیزیک میتونین بلافاصله بعد از آموزش مبحث و تمرین تشریحی، سراغ تست زنی برین. بهترین تست ها هم سوالات کنکور های سراسری سال های گذشته هست. درصورتیکه زمان داشتین، میتونین بعد از اتمام سوالات کنکور، برید سراغ تست های تالیفی.

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

محسن امیرسبتکی: رتبه 5 منطقه 3

1-مهم‌ترین نکته‌ای که در حل سؤال‌های فیزیک به من کمک کرد، این بود که به آخر سؤال توجه میکردم و دقیقاً روی بدست آوردن جوابی کار میکردم که سؤال میخواد؛ نه جوابی که خودم بعد از حل (بر اساس دانسته‌های فکری ام) بدست آوردم.

2-پیش خوانی کتاب درسی قبل از کلاس برام مؤثر بود.

3- تمرین و مثال کتاب درسی رو حل میکردم.

4-ابتدا درسنامه کتاب آبی رو میخوندم و بعد به حل تست میپرداختم.

5- فرمول‌هایی رو که از حل تست‌ها یاد گرفته بودم ، داخل کتاب درسی مینوشتم.

6- پاسخ تشریحی کتاب آبی رو تمام و کمال مطالعه میکردم.

7-از این درس زیاد تست میزدم.

حامد چوقادی: رتبه 3 منطقه2

من به درس فیزیک علاقه داشتم، به همین خاطر کلاس درس رو به خوبی گوش می‌دادم و در همون کلاس مطلب رو یاد می‌گرفتم!

به مسائل دید کلی و چند وجهی داشتم و بین مفاهیم مختلف فیزیکی ارتباط برقرار میکردم.

به دلیل علاقه‌ام به فیزیک ، مطالعه آزاد در این زمینه هم داخل برنامم بود!

 

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

سید محمد جواد موسوی: رتبه 147 کنکور تجربی 96 – درصد فیزیک: 100%

اگه میخواین فیزیک رو با یک درصد خوب بزنین، نباید فرمول و نکته حفظ کنید! من خودم تمام سوالات فیزیک کنکور رو کمتر از ۳۰ دقیقه جواب دادم و این درحالی بود که تعداد فرمول هایی که استفاده میکردم حتی از فرمول های کتاب درسی هم کمتر بود!

این چند سال هم کلّی دانش آموز بودن که با همین روند به درصد های بالای ۸۰ رسیدن. پس مطمئن باشین که حفظ فرمول و نکته ممکنه برای آزمون های ۲ هفته ای که مباحثش محدوده جواب بده، اما برای کنکور اکثرش یادتون میره و حتی اگه یادتون هم نره قاطی میکنین!

اگه شرایط اورژانسی دارین و نمیتونین وقت زیادی روی فیزیک بذارین، پیشنهاد میکنم بیشتر سراغ تست های کنکور سال های اخیر برین. حالا هر کتابی که این سوالات رو داشته باشه؛ مثلا کتاب آبی کانون.

به نظرم در منابع موجود در حال حاضر، کتاب های فیزیک نشر الگو بهترین گزینه هستن. اگه فیزیک بلدین و نیاز به درسنامه سنگین ندارین، کتاب های جامع پایه و جامع پیش نشر الگو خوب هستن. اما اگه فرصت کافی دارین و به درسنامه کامل تر نیاز دارین، کتاب های سه بعدی الگو رو پیشنهاد می کنم. اما در کل همون کتاب های جامع هم درسنامه های خوبی دارن و اصولا اونها رو برای سال کنکور توصیه می کنم.

 

 

بهنام امينی: رتبه 7 منطقه 2

درس فيزيک رو ابتدا عمقی میخوندم یعنی مطالب رو به صورت مبحثی و ثابت كردن فرمول‌ها برای خودم، یاد میگرفتم و بعد با كاركردن تست‌های كنكور تمرین میکردم.

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

پیام جنت دوست: رتبه 8 منطقه 1 کنکور تجربی 97- درصد فیزیک: 100%

روش مطالعه فیزیک من این طور بود که ابتدا جزوه دبیر رو خوب مطالعه میکردم و مثال های کتاب درسی رو دوباره بررسی میکردم. بعد از یادگیری کلی درس، سراغ کتاب های تست میرفتم. در این مرحله علاوه بر تثبیت آموخته ها، نکاتی رو هم از تست ها یاد می گرفتم و تست های نکته دار یا سخت رو نشان دار میکردم.

در مرحله ی بعدی چند روز مانده به آزمون یا در دوره ی جمع بندی، تســت های نشان دار رو دوباره مرور میکردم. اگه حین مرور تست های دشوار متوجه مشکلی میشدم، اون فصل رو مجددا میخوندم و بررسی میکردم تا مشکلاتم برطرف بشه.

 

پوريا ياراحمدی: رتبه 3 كشور

در درس فيزيک بعد از تسلط بر مفاهيم ،با حل تست زياد، سرعت و مهارتم رو افزايش دادم.

 

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

احسان صالحی: رتبه 7 منطقه 3

قبل از حل تست، ابتدا درس نامه کتاب آبی رو مطالعه‌ میکردم و بعد به حل سؤالات تشريحی میپرداختم و بعد از این مراحل به حل تست می‌پرداختم.

 

 

محمد امین جوادی: رتبه 9 منطقه 2 کنکور تجربی 97 – درصد فیزیک: 100%

در درس فیزیک روش مطالعه خاصی داشتم که به این صورت بود: «قبل از شــرکت در کلاس های مدرسه، متن درس رو از روی کتاب درسی پیش خوانی میکردم و همگام با معلم پیش میرفتم و عجله ای برای پیشــی گرفتن از معلم نداشــتم.»

از نظر من یادگیری تشــریحی درس ها سهم زیادی در افزایش ترازم داشــت. من بعد از مطالعه ی تشریحی درسنامه ها به سراغ تســت های کتاب کمک آموزشی میرفتم و با همین روش مطالعه تونستم فیزیک رو در کنکور 100 درصد بزنم.
همیشه بعد از تدریس معلم شروع به حل تست میکردم و  بعد از زدن تست ها و رفع اشکال، درسنامه ی کتاب رو میخوندم. پس از اون با معلمم در مدرسه رفع اشکال میکردم. سعی میکردم به روش های حل معلمم توجه ویژه داشته باشم.
برای آزمون های آزمایشی جمع بندی سوالات نشان دار رو حل میکردم و مرورم رو با کمک قسمت هایی از پاسخنامه که هایلایت کرده بودم انجام میدادم.

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

 

علی كيهانی: رتبه 6 شاهد

اول كتاب درسی رو مطالعه میکردم، بعد به حل تمرينات كتاب درسی میپرداختم و با تعمق گاهی سوال طراحی میکردم! (مثال و تمرین‌های كتاب رو به تست تبدیل میکردم.) در مرحله آخر از روی كتاب آبی تست میزدم.

 

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

مهلا میرزایی: رتبه 71 منطقه 1 کنکور تجربی 95 -درصد فیزیک : 100%

روش مطالعه فیزیک من به این صورت بود که در کلاس همه حواسم رو جمع میکردم. تا تمام مطالب رو سر کلاس یاد بگیرم و نیاز نباشه بعدا فرصت مطالعم رو به فهمیدن و یادگیری مطالب اختصاص بدم. من درس هر روز رو همون روز مطالعه میکردم و بعد از تدریس دبیر، ابتدا کتاب درسی رو میخوندم تا نکاتی رو که ممکن بود سر کلاس به اون ها توجه نکرده باشم به خوبی یاد بگیرم.

مطالب حفظی فیزیک رو هم در همین مواقع حفظ میکردم. با این حال اگه درسی رو در کلاس متوجه نمیشدم، ابتدا کتاب درسی رو میخوندم و سپس درسنامه های دو کتاب تست رو مطالعه میکردم تا بتونم نکات مشترکشون رو با کتاب درسی به خوبی مقایسه و بررسی کنم و درس رو یاد بگیرم.

من تنها تست های یک کتاب تست رو حل میکردم و اون رو یکبار به طور کامل حل و دوبار مرور کردم. اگرچه کتاب تست دوم هم داشتم، اما از اون برای مطالعه درسنامه استفاده میکردم.

اکثر درسنامه ها تست هایی رو برای یادگیری دارن که من اونها رو حل میکردم و بعد از این که کاملا مطلب رو یاد میگرفتم، به حل تست های کتاب تست میپرداختم. 100تا تست اول برای ایجاد تسلطه و در این تست ها زمان برام ارزش کمتری داشت.

( این تعداد تست برای افراد مختلف، متفاوته؛ برای بعضی کمتر و برای بعضی بیشتر) اما دقت میکردم که حل سوالات به نحوی من رو به خودش مشغول  نکنه که به طور کامل زمان رو از یاد ببرم. تنها نسبت به تست های بعدی زمان بیش‌تری رو به اون ها اختصاص میدادم. در رابطه با تست های زماندار، از ابتدای سال زمان برام مهم بود، اما از عید به بعد زمان رو به طور جدی تری مد نظر داشتم.

در زمان حل تست ها اگه به تستی میرسیدم که خیلی طول میکشید تا راه مناسب رو پیدا کنم یا راه  حل من طولانی و زمانبَر بود و یا نمیتونستم حلش کنم، اون تست ها رو علامت گذاری میکردم تا در دوران جمع بندی دوباره بهشون مراجعه کنم.

تدریس مباحث فیزیک در مدرسه ما قبل از عید تموم شد و من بعد از عید آزمون های فیزیک رو بررسی و تست های علامت گذاری شده خودم رو مرو کردم. هم چنین در این ایام (بعد از عید)، تمام آزمون های فیزیک کنکور های سال 90 به بعد رو در هر دو رشته ی ریاضی و تجربی امتحان دادم.

در زمان جمع‌بندی از کتاب سه‌سطحی فیزیک هم استفاده کردم. در خرداد به تورق سریع کتاب های درسی فیزیک برای یادآوری مطالب حفظی پرداختم و با آمادگی کافی در کنکور شرکت کردم!

 

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

 

 

علی عبداله زاده: رتبه 2 منطقه 2 کنکور تجربی 97 -درصد فیزیک : 90%
 ابتدا کتاب درسی رو میخوندم تا مفاهیم اصلی رو متوجه بشم.بعد  مثال های هر قسمت مطالعه شده کتاب رو حل می کردم تا به مطالبش تسلط کامل پیدا کنم. بعد از مطالعه کتاب درسی ، شروع به تست زنی میکردم. تست ها رو به صورت مضربی حل میکردم تا تست های یک فصل رو کامل مرور کنم. دفعه اول که تست میزدم، پاسخ های تشریحی رو دقیق بررسی می کردم و خودم هم تشریحی حل می کردم تا مطالب و مفاهیم رو دقیق یاد بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *