شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور به چه صورته؟شیوه صحیح تست زدن برای کنکور چه تفاوتی با روش حال حاضر شما داره؟

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

بخش زیادی از موفقیت یک داوطلب در کنکور،به میزان تواناییش در حل تست بستگی داره و برای حل تست بایستی علاوه بریادگیری مطالب، اطلاعات یاد گرفته شده رو با هم ترکیب کنین و از بین گزینه ها پاسخ صحیح رو پیدا کنین.(البته گفتنش راحته و درعمل به تمرین زیاد نیاز دارین 😉 )

توانایی پاسخدهی صحیح و سریع  تست های کنکور فقط به میزان مطالعه داوطلبین بستگی نداره.بلکه لازمه کنار آموخته هاتون، شیوه صحیح تست زدن برای کنکور رو هم بلد باشین.اینجاست که زحمات و تلاش چند ماهتون نتیجه میده و میتونین به درصدها و رتبه های عالی برسین!

شما به عنوان داوطلب کنکوری لازمه بدونین که در هر مبحث امکان طرح شدن چه تیپ تست هایی وجود داره و حتما برای هر کدوم از تیپ تست ها، سوالات مشابه زیادی رو در طول سال بررسی کنین. این موارد علاوه بر آموزش و یادگیری، به کاهش استرس و اضطرابتون هم کمک میکنه، چرا كه شما از آزمونی كه قراره در اون شركت کنین اطلاعات بیشتری به دست میارین.

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

برخلاف تصور اشتباه خیلی از داوطلبین کنکور، که تست زنی رو جدای از مطالعه در نظر میگیرن؛ این در حالیه که تست زنی از مهم ترین مراحل مطالعه محسوب میشه و اگه این مرحله از مطالعه به درستی تکمیل نشه، بدون شک با مشکل در فهم و یادگیری مباحث مواجه خواهید شد.

همونطور که اشاره کردیم تست زنی،(مثل حل مثالها و تمارین) جزئی مهم از یادگیریه و بایستی بعد از یک فاصله کوتاه بعد از مطالعه انجام بشه و نبایستی اون رو به بعد از عید موكول کنین. لازم به یادآوریه كه فرصت بعد از عید، ویژه دوره، مرور و تكمیل مطالعه درس‌ها هست و توان یادگیری افراد به اندازه قبل از عید نخواهد بود . تصور اینكه شما بتونین تمام فعالیت‌های یادگیری از تست‌ها رو به بعد از عید محول کنین، تصور اشتباهیه که قابلیت اجرا نداره!

اما به دلیل محدودیت زمان  پاسخ دهی به هر سوال تستی (ریاضی: ۹۰ ثانیه- شیمی: ۶۰ثانیه- فیزیک: ۷۵ثانیه- زیست شناسی ۴۲ثانیه- ادبیات ۴۳ثانیه- معارف ۴۱ثانیه- زبان ۴۸ثانیه) و با توجه به مفهومی بودن سوالات، لازمه سرعت عمل مطلوبی برای هر درس داشته باشین.
به همین دلیل است که، تست زنی اهمیت بالایی در موفقیت شما در سال کنکور داره و همینطور این موضوع که اکثر کنکوری ها حتی با توجه به اینکه کیفیت و کمیت مطالعاتی مطلوبی دارن، اما همیشه در تست زنی با مشکل رو به رو میشن.

این موضوع رو میشه از سوالاتی که اکثر شما عزیزان از مشاورین طلوع میپرسین متوجه شد.یکی از همین دسته سوالات شایع اینه که: “ساعت مطالعه بالایی دارم و همیشه کتاب دستمه.اما درصد آزمونهام خیلی پایینه!  😥  ”

تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره انواع شیوه صحیح تست زدن برای کنکور دقیق براتون توضیح بدیم.

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

ببینید بچه ها تست زدن به شیوه صحیح، در 3مرحله انجام میشه:

1. تست زدن آموزشی

2. تست زدن آزمایشی (آزمونی)

3. تست زدن مروری (جمع بندی)

 

 

تست زدن آموزشی

همونطور که از اسم این نوع تست زدن مشخصه،هدف از این مرحله، یادگیری اصولی تر و حرفه ای تر مباحث مطالعه شده هست.به جرات میشه گفت که تست زنی آموزشی از مهم ترین کار هاییه که یک کنکوری موفق بایستی به دفعات در سال کنکورش انجام بده.

شما به طور طبیعی بعد از مطالعه هر درس و هر مطلبی، به خصوص مباحث محاسباتی لازمه که تعداد زیادی تست رو پیرامون اون مبحث خاص حل کنین تا هم مباحث در ذهنتون تثبیت بشه و فراموشی به حداقل برسه و هم اینکه کیفیت مطالعه و میزان توجهتون به نکات کتاب و درسنامه رو متوجه بشین تا بتونین در صورت لزوم روش مطالعتون رو برای دفعات بعدی اصللاح کنین.

 

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

9 نکته ای که برای تست زدن آموزشی بایستی رعایت بشن!

 

1.  ابتدا مطالب رو دقیق و مفهومی یاد بگیرین و در مرحله بعد سراغ حل تست برین (عجول نباشین!).دلیلش هم اینه که اگه با مطالعه ناقص مباحث سراغ تست زدن برین و نتونین تست ها رو بدرستی پاسخ بدین،باعث میشه به تدریج علاقه شما به اون مبحث کم و کمتر بشه.

 

2.در حل تست‌های آموزشی نيازی به گرفتن زمان و درصد نيست! همانطور که در ابتدا گفتیم، اين نوع از تست زنی صرفاً برای یادگیری هرچه بهتر مطالب درسی کاربرد داره. بنابراین هدف شما از تست زنی آموزشی، درگیر شدن با تست های مختلفه، برای اینکه این کار به شما کمک میکنه درک درستی از هدف طراح اون تست بدست بیارین و قسمت های سوال خیز اون مبحث رو متوجه بشین و بیشتر براشون وقت بذارین.

 

3.تست های کنکور های سراسری سال های گذشته میتونه بهترین منبع شما برای تست زدن آموزشی باشه. بنابراين بهتره در این مرحله از يادگيری، از تست‌های كنكور سراسری سال‌های گذشته استفاده کنین و بعد از اینکه تست های کنکورهای سراسری رو به خوبی و به طور کامل بررسیشون کردین، میتونین سراغ تست های تالیفی استاندارد(کتاب های کمک درسی و…) برین.

 

4.این نکته رو همیشه درنظر داشته باشین که بعد از پاسخ دادن و حل تست های آموزشی، حتما و حتما جواب و راه حل خودتون رو با پاسخ نامه کتاب کمک آموزشیتون چک کنین.این کار کمکتون میکنه که اشکالات احتمالی روش خودتون رو پیدا کنین و همچنین با روش های جدیدتر و حتی سریعتر برای حل سوالات آشنا بشین. این کار میتونه بهتون کمک کنه تا با روش هایی که شما رو در رسیدن هر چه سریع تر به جواب تست‌ها یاری میکنه، آشنا بشین.

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

5.در درسهای اختصاصی با شروع مطالعه ‌ی هر مبحث جديد بايستی مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی و جزوه رو بررسی کنین و در مرحله بعد ، تعدادی از مجموعه تست‌های همون فصل رو از كتاب كمک آموزشی پاسخ بدین؛ مثلاً اگه فصل مورد نظر شما 150 تا تست داره، 30 تای اون رو در مرحله‌ی اول حل کنین و بقيه‌ی تست‌ها رو برای روزهای بعدی تقسيم كنين. برای تست‌های اوليه، بعد از پاسخ به هر سؤال، جواب خودتون رو با پاسخنامه مطابقت بدین

6.برای دروس عمومی، بهتره بین مرحله مطالعه و تست زنی کمی فاصله بیفته تا تست زنی ارزش بیشتری برای شما داشته باشه و مطالب در حافظه بلندمدت شما ثبت بشه. البته برای مبحث گرامر درس زبان و قواعد درس عربی و مباحثی مثل قرابت معنایی و آرایه های ادبی، توصیه ما اینه که بلافاصله بعد از مطالعه درسنامه کتاب کمک آموزشی و همینطور بعد از تدریس دبیر ، بلافاصله تست زنی آموزشی رو داخل برنامتون داشته باشین.

 

7.حتماً تست‌ها رو علامت‌‌گذاری كنين تا در زمان مرور و جمع بندی که خواستین مجددا حلشون کنین، بدونین کدوم تست‌ها رو بايد بررسی کنین.میتونین از علامت‌هايی مانند ” ص: درست/ غ: غلط / ن: نزده / ! : نكته‌دار ” استفاده کنین.

 

8.نكته‌هايی رو كه در حین تست زنی با اون ها رو به رو میشین، داخل دفتر خلاصه‌نويسی يا نكته‌برداری خودتون یادداشت کنین تا در زمان جمع بندی و يا شب قبل از آزمون بهشون مراجعه كنید و با صرف حداقل زمان و انرژی،آموخته هاتون یاداوری بشن.

 

9.تست ها یا ساده هستن یا مشکل! در هر دو صورت، برای حل تست یکباره هجوم نبرین و عجله به خرج ندین؛ بلکه پس از مطالعه دقیق سؤال، ببینین طراح دقیقا ازتون چی خواسته و درآخر بفکر راه حل درست باشین.

 

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

تست زدن آزمایشی (آزمونی)

 

تست زدن آزمایشی شامل مجموعه تست هایی میشه که داوطلبین کنکور در منزل از خودشون آزمون میگیرن و از این طریق خودشون رو محک میزنن و آموخته هاشون رو مورد سنجش قرار میدن.

در این مرحله لازمه که شرایط آزمون آزمایشی و کنکورتون رو شبیه سازی کنین؛یعنی زمان بگیرین و درصد پاسخگویی به سوالات هر درس رو هم به دست بیارین. این کار باعث میشه مهارت و یا عدم تسلط و اشکالات خودتون رو در هر مبحث مشخص کنید و برای رفع این مشکلات تلاش بیشتری انجام بدید.

این کار باعث میشه تمرکز و سرعت عملتون روز به روز بیشتر و بیشتر بشه و خودتون رو برای آزمون ها آماده کنین.(درواقع مثل خیلی از داوطلبین نباشین که سرجلسه آزمونشون غافلگیر شد و زمان کم آوردن!)

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

10 توصیه مهم که در حین تست زدن آزمونی بایستی رعایت بشن!

 

1. برای تهيه‌ی مجموعه تست‌های اولين آزمونتون، میتونین از تست‌های نكته‌دار، اشتباه پاسخ داده شده وهمینطور پاسخ نداده های خودتون كه در تست‌های آموزشی علامت‌دارشون کردین استفاده کنین، بهتره این تست ها رو چندین و چند بار مورد بررسی قرار بدین تا تمام زوایای اون سوال رو بررسی کرده باشین.

 

2.هنر آزمون دادن رو (شيوه‌، ترتيب و فن‌ آزمون دادن) در زمان تست زدن آزمایشی رعايت كنین تا براتون تبدیل به عادت بشن و خیلی راحت بتونین ازشون در آزمونهای آزمایشی و کنکورتون استفاده کنین.

 

3. اگه متوجه شدین سوالی پیچیده و وقتگیره ، وقتتون را تلف نکنین و با شجاعت ازش بگذرین چون تصادفی و شانسی جواب دادن نتیجه خوبی رو درپی نداره. سعیتون بر این نباشه که به تمام سوالات پاسخ بدین .دلیلش هم نمره منفیه وهم اینکه برای کسب رتبه خیلی خوب نیاز به پاسخ تمام سوالات نیست!

4.بررسی تست‌های حل شده در این مرحله، قبل شرکت در آزمون های آزمایشی میتونه نتیجه فوق العاده ای براتون در پی داشته باشه. این کار باعث میشه که قبل از شرکت در آزمون آزمایشی بتونین فضای آزمون رو برای خودتون شبیه سازی کنین. از اونجایی که لازمه حتما در آزمون های آزمایشی شرکت کنین،بایستی تست زدن آزمون رو هم داخل برنامه مطالعاتیتون قرار بدین.

5.بعد از تست زدن آزمونی(سنجشی)، پاسخ‌هاتون رو بطور كامل بررسی كنین و نكات مهمش رو در برگه‌ی خلاصه‌نويسی يا دفتر نكته‌برداری به عنوان نكته‌ی آموزشی يادداشت كنین تا در فواصل منظمی به طور مداوم  مرورشون کنین.

6.در زمان حدس زدن راه حل درست، معمولاً حدس اولیه درسته؛ بنابراین برای تغییر پاسخ وسواس به خرج ندین و جواب های اشتباه رو سریعاً کنار بذارین تا تعدادگزینه ها محدود بشه تا احتمال پیداکردن پاسخ درست بالاتر بره.

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

7.معمولاً طراح های سوالات آزمون، دوگزینه رو از نظر شکل ظاهری شبیه هم طرح میکنن تا دانش آموزان عجول رو فریب بدن. پس به فعل های مثبت و منفی و علایم و اعداد و شکلها، توجه زیادی داشته باشین .(معمولاً گزینه صحیح درلابه لای گزینه هاییه که شبیه هم هستن)

 

8.نیاز دارین که در بعضی از روز های هفته حداقل 2 آزمون ارزيابی (بين 25 تا 30 تست) از مبحث‌های تدريس شده برگزار كنین تا از سطح تسلطتون نسبت به مطالب مطمئن بشین. در اين مورد میتونین بعد از بررسی تست‌های علامت‌دار و تست‌های باقیمانده، از كتاب‌های كمک آموزشی كه برای آزمون‌های استاندارد طراحی شدن استفاده كنین.

9.اگه دیدین سؤالات سخت بود، نترسین. چون برای دیگران هم همینطوره.  با آمادگی 100درصد سرجلسه حاضر بشین. ولی بدونین برای رتبه خوب نیاز به درصد 100 ندارین!

 

10. عادت کنین هر چند سوالی رو که جواب میدین،  بین دفترچه و پاسخنامه مطابقت انجام بدین تا دچار اشتباه نشین و سوالات رو جابجا جواب ندین!

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

 

تست زدن مروری(جمع بندی)

 

بعد از اینکه تمام موضوعات و مطالب رو به خوبی مطالعه کردین و یادگیریتون با بررسی تست های آموزشی، کامل شد؛ همینطور بعد از تست زدن آزمونی(سنجشی) ، نقاط ضعف و قوتی که داشتین رو پیدا کردین و تسلطتون نسبت به مباحث مختلف بیشتر شد، وقتش رسیده که سراغ تست‌های جمع بندی برین.

شما در این مرحله، همراه با دوره‌ی مطالب خلاصه شده، شروع به جمع بندی مباحث میکنین.
بهترین زمان برای تست‌های جمع بندی، اواخر تابستان ، پایان ترم اول (دی ماه) ، ایام نوروز و خرداد ماه هست.

 

4 توصیه مهم که در حین تست زدن مروری(جمع بندی) بایستی رعایت بشن!

1.قبل از بررسی تست‌های جمع‌بندی، به خلاصه‌ خودتون که در دومرحه تست زدن قبلی آماده کرده بودین، نگاه بندازین.

2. در ابتدا تست‌هايی رو كه علامت‌دار شدن (از تست‌های آموزشی و آزمونی) رو کامل بررسی کنین و حتما زمان بگیرین و درصدگیری کنین.

3. چنانچه تعداد تست‌های علامت‌دار به حد کافی نبود، میتونین از كتاب آزمون‌های كمک آموزشی که دارین یا حتی نمونه سوالات سایت های معتبر استفاده کنین. تست‌های جمع‌بندی لازمه که تمام مبحث درنظرگرفته رو پوشش بدن.

4. حتما جواب تست‌های نكته‌دار و يا تست هایی که به اشتباه حل کردین رو بررسی کنین و نكته‌های مهم اون رو در دفتر خلاصه‌نويسی که دارین،یادداشت کنین.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *